Химичен пилинг
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ХИМИЧНИЯ ПИЛИНГ?
Пилинг произлиза от английския глагол „tо peel“, което означава „беля се, лющя се“.
Химичният пилинг е може би най-старата козметична процедура, която се е извършвала още от древността, но продължава да бъде актуална и до днес.
Химичният пилинг представлява медицинско излющване на кожата на различна дълбочина. Това е химично третиране с цел да се премахнат повърхностните слоеве на кожата, за да се подобрят структурата и вида й.
КАКЪВ Е МЕХАНИЗМА, ПO КОЙТО ДЕЙСТВА ХИМИЧНИЯТ ПИЛИНГ ВЪРХУ КОЖАТА?
При химичния пилинг се използват различни химични вещества, които причиняват деструкция /разрушаване/ на част от епидермиса, а при дълбокия пилинг и дермата – регенерация /възстановяване/. Химичният пилинг, освен че причинява излющване на кожата, предизвиква и стимулация на синтеза на колаген и еластин.
По този начин се постига обновяване на кожата, което е в зависимост от дълбочината на пилинга.
На каква дълбочина ще бъде извършен химичния пилинг и броят на процедурите се определят от конкретния случай и са строго индивидуални.
КАКВИ ВИДОВЕ ПИЛИНГ ИМА?
- Механичен – има повърхностно действие и може да се отнесе към почистващите процедури, обикновено се извършва в козметичните салони;
- Химичен – работи се с професионални разтвори и се извършва от лекар;
- Лазарен – изисква специална апаратура.
В зависимост от това на каква дълбочина се извършва химичният пилинг бива:
- Повърхностен – в такъв случай пациентът може да се върне на работното си място и да не нарушава качеството си на живот;
- Средно дълбок – изисква няколко дневен престой в къщи, понеже кожата е зачервена;
- Дълбок – изисква престой в клиника.
С КОИ ХИМИЧНИ ВЕЩЕСТВА СЕ ИЗВЪРШВА ХИМИЧНИЯТ ПИЛИНГ?
Веществата, които се прилагат при химичния пилинг се използват в различна концентрация и за различна продължителност. Това определя дълбочината на пилинга.
В миналото химичният пилинг се е извършвал предимно сьс салицилова киселина, резорцин, млечна киселина, трихлороцетна киселина и фенол.
През последните 20 години в практиката широко навлезе пилингът с алфахидрокси киселини. Алфахидрокси киселините са органични киселини. Това са плодови киселини, които се срещат в природата. Приложението на алфахидрокси киселините в дерматологията се свързва с името на проф.Ван Скот от Университета „Темпьл“, Филаделфия, САЩ., който през 1984г. и 1989г. в свои статии описва действието на алфахидрокси киселините върху кожата.
Гликоловата киселина е понастоящем една от широко използваните киселини от тази група.Тя с най-малка молекула от всички алфа-хидроокси киселини и поради тази причина лесно прониква през кожата. В природата гликоловата киселина се съдържа в захарната тръстика, захархото цвекло и неузрялото грозде. За химичен пилинг тя се използва в концентрации от 20% до 70%.
Млечната киселина се съдържа в прясното и киселото мляко. Тартаровата киселина /позната още като винена киселина/се съдържа в сока от грозде. Хидроксиянтърната киселина се съдържа в киселите плодове като ябълки, вишни, трънки и грозде. Лимонената киселина се съдържа в големи количества в цитрусовите плодове и тютюна.
Колкото по-ниско е рН на една киселина, толкова тя е по-силна.
Напоследък навлезе и пилинга с бадемова /екстракт от гочиви бадеми/ и перувикова киселина /съдържа се във ферментиралите плодове и в ябълковия оцет/.
Трихлороцетната киселина /ТСА/ се използва в концентрации от 18-35%.
Пирувикова киселина 40% е равно на 18% трихлороцетна киселина .
Пилингът с фенол понастоящем се използва рядко, тъй като веществото може да се резорбира и да причини сърдечна, бъбречна или чернодробна недостатъчност.
През последните години успешно се използва и пилингът с третиноин.
КОГА СЕ ПРЕПОРЪЧВА ИЗВЪРШВАНЕТО НА ХИМИЧЕН ПИЛИНГ?
За една добре поддържана кожа тази процедура е важна. Химичният пилнг може да бъде терапевтичен и козметичен като би могъл да се приложи в много случаи:
- За освежаване на кожата. По-лек химичен пилинг може да се извьрши за подобряване вида и структурата на кожата. Кожата придобива еластичност, нежност и блясък. Настъпва освежаване, което се отчита и от пациентът, и от околните.
- За заличаване на повърхностни и средно дълбоки бръчки. В зависимост от това колко дълбоки са бръчките се прилагат няколко пилинга през около 20 дни.
- За повлияване на разширени и дълбоки пори.
- За подпомагане терапията при всички форми наакне.
- За заличаване на лунички, тъмни петна и неравномерен тен. Тогава пилигът се съчетава с избелващи средства.
- За премахване на повърхностни белези.
- За премахване на сенилни и соларни хиперкератози /вроговяваяния/, които се получават по откритите части на тялото – лице и ръце под действие на УВЛ.
- При някоизаболявания като кожна ксероза и ихтиоза, keratosis pilaris, pseudofolliсulitis barbae и плоски брадавици.
Повърхностният химичен пилинг успешно се съчетава с други подмладяващи програми – фотоподмладяване, филъри /попълване/, ботокс и лифтинг.
КАК СЕ ИЗВЪРШВА САМАТА ПРОЦЕДУРА? БОЛЕЗНЕН ЛИ Е ХИМИЧНИЯТ ПИЛИНГ?
За да се извърши химичен пилинг кожата трябва да бъде предварително подготвена като част от тази подготовка се извършва в къщи. Обикновено се използват кремове и гелове, съдържащи ниски проценти алфа-хидроокси киселина.
Химичният пилинг може да се извърши върху различни участъци на тялото – лице, шия, деколте, гръб и китките на ръцете. Процедурата има различно времетраене – от няколко минути до 15-20 мин. Субективното усещане е леко до умерено парене, което изчезва веднага след неутрализиране на киселината. Самото финно излющване на кожата настъпва през следващите 4-5 дни. Абсолютно задължително е след химичен пилинг използването на фотозащитен крем 2-4 седмици след процедурата, понеже кожата след тази процедура е фоточувствителна.За максимален ефект след пилинга е задължително и използването на съответните хидратиращи и регенериращи кремове.
При извършване на повърхностен химичен пилинг пациентът може да отиде веднага на работа, докато при по-дълбок пилинг кожата е зачервена и е неоходимо няколко дена да се остане в къщи.
За разлика от механичния пилинг, който засяга само най-повърхностните слоеве на кожата и който се прилага в козметичните салони, химичният пилинг се извършва само от лекар.
ЗАЩО ХИМИЧНИЯТ ПИЛИНГ НЕ СЕ ИЗВЪРШВА ПРЕЗ ЛЯТОТО?
Химичният пилинг се извършва през есента, зимата и пролетта. За страните с различно географско положение този период е съответно по-къс или по-дълъг. За нашата страна обикнобено е от месец октомври до месец май.
След извършване на химичен пилинг кожата става фоточувствителна. Затова употребата на фотозащитни кремове след пилинг е абсолютно наложително, дори и през зимните месеци.
Изключение в това отношение прави пилинга с бадемова киселина, който може да се извършва целогодишно, дори и през летните месеци.
В КОИ УЧАСТЪЦИ НА КОЖАТА МОЖЕ ДА СЕ ИЗВЪРШИ ХИМИЧЕН ПИЛИНГ?
Химичният пилинг може да бъде извършен във всеки един участък на кожата. Най-често се извършва на лице, шия, деколте, гръб и китките на ръцете.
Това е процедура еднакво търсена и от двата пола – и от мъже, и от жени.
ВЛИЯЕ ЛИ ВИДА НА КОЖАТА ЗА ИЗВЪРШВАНЕТО НА ХИМИЧНИЯ ПИЛИНГ?
Химичният пилинг може да се извърши при всеки тип кожа – суха, мазна, смесена. При периодично извършване химичният пилинг подобрява значително структурата на кожата.
Химичният пилинг би могъл да се извърши и при всеки един фототип кожа.
ДАЛИ СЪЩЕСТВУВА ПРИВИВИКВАНЕ КЪМ ХИМИЧНИЯ ПИЛИНГ?
Привикване към химичен пилинг не съществува. Няма ограничение за броя процедури, които човек може да си направи.
Когато пилингът е козметичен /извършва се при бръчки или застаряваща кожа/ процедурата трябва да бъде повтаряна периодично за запазване на ефекта.
Когато пилингът е терапевтичен /извършва се при акне и петна/ проблемът може да бъде окончателно решен с един или няколко пилинга.
ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ
- рецидивен херпес
- конюнктивити
- алергични и иритативни дерматити
Услуги
- Дерматологични прегледи
- Изследване и лечение на гъбични заболявания
- IPL фотоепилация
- IPL фотоподмладяване
- Третиране на петна – IPL и СО2 лазер
- Фото и лазерно третиране на съдове
- Лазерен пилинг – СО2 лазер
- Ботокс
- Филъри (попълване на бръчки и устни)
- Мезотерапия
- Мезоконци
- Радиофреквенция /RF/
- Химичен пилинг
- Дермаролер
- Дерматоскопия
- Лазерно лечение на гъбички по ноктите
- Дерматохирургия
- Хирургични консултации
- Дермапен