Ботокс
Ботоксът се синтезира от анаеробния бактерий Clostridium Botulinum. За медицински цели се използват основно тип А и много рядко тип В.
Ботоксът е открит през 1822г. От 1968г се използва за медицински цели предимно в неврологията. FDA (Food and Drug Administration) одобрява използването на инжекции с ботокс за лечение на умерена до тежка форма на бръчки по лицето през 2002 г.
Ботоксът е невротоксин. Когато се инжектира в мускулите, ботоксът временно блокира предаването на нервните импулси от лицевите нерви към мускулите. Това води до релаксиране на лицевите мускули и изглаждане на бръчките на надлежащата кожа.
Инжектирането в мускулите не може да предизвика заболяването ботулизъм. Това заболяване се получава при попадане на ботокс в храносмилателната система и то в големи количества.
Ботоксът се използва още за главоболие при възрастни с хронична мигрена, за лечение на повишена мускулна скованост, за лечение на тортиколис /ненормално положение на главата/ и болки в шията, за лечение на кривогледство или блефароспазъм.
В България регистрирани продукти с ботокс са:
Dysport® на великобританската компания Ipsen (от 2003г.)
Vistabel® на американската компания Allergan (от 2009г.)
Ботоксът се прилага при третиране на мимическите бръчки на лицето.
Най-подходящи за терапия с ботокс са пациенти на възраст 30-65г.
Кои зони могат да бъдат третирани?
Ботоксът се използва най-вече за горната част на лицето. Най-честите области са чело, вертикални бръчки между веждите, бръчки на ъгъла на окото („пачи крак“), над горна устна което води до намаляване на фините бръчици около устата и някои други области на лицето.
Не изисква специални подготовка преди или след манипулацията.
Процедурата
Преди инжекциите, лекарят определя областите, които може да се инжектират в зависимост от структурата на лицевите мускули и лицева мобилност. Определят се и се отбелязват точките, в които ще се инжектира. Пациентът е в полу-легнало или най-добре седнало положение. Преди инжектирането се прави снимка, която после служи за преценяване на резултата.
Цялата процедура отнема около 15 минути. Процедурата се извършва с много тънка игла. Не се изисква анестезия.
След инжектиране
Препоръчва се да свивате и разпускате мимическите мускули, в рамките на 2-3 часа след процедурата. Това спомага за по-равномерното разпределение на ботокса в инжектирания мускул. Пациентът трябва да бъде в изправено или седнало състояние 3-4 часа след инжекцията.
Не трябва
Да се масажират и натискат инжектираните места. Да не се посещава сауна. Да не се поставят активни козметични продукти – кремове, гелове, маски.
Пациентът може да продължи обичайните си дейности веднага. Може дори да кара колата си. Много рядко някои пациенти могат да получат зачервяване на мястото на инжектиране.
Пълният ефект е видим след 2 седмици. Ефектът може да продължи 4-6 месеца. Резултатите могат да варират.
След определен период от време ефектът на ботокса изчезва.
Повторно инжектиране може да се направи в рамките на първите 14 дни при необходимост от корекция.
Следващата апликация на ботокс се прави след 6 месеца. При дълбоки бръчки се препоръчва инжектиране на всеки 3-4 месеца.
Човешкото тяло създава антитела срещу ботокса. Ако ботоксът се инжектира често – интервал по-къс от 2мес, това води до липса на ефект след поредно инжектиране.
Колко години може да се прилага Ботоксът?
Няма ограничение в броя на терапевтичните процедури
Ботоксът може да се комбинира с други техники – пилинг, лазер, лифтинг (оперативен и апаратен), филъри, мезотерапия, подмладяващи козметични терапии и т.н.
Ботоксът не се препоръчва, ако:
- Има инфекция в областта, в която трябва да се инжектира ботоксът
- Алергия към някоя от съставките
- Бременност, кърмене
- Неврологични заболявания (например миастения гравис, множествена склероза)
Нежелани реакции
- Няма съобщения за истински алергични реакции
- Главоболие
- Грипоподобни симптоми
- „Падащ клепач“ /под 1%/. След няколко седмици напълно се възстановява.
- Гадене
- Замъглено виждане
- Болки в лицето
- Зачервяване на инжектираното място. Синина може да се появи на мястото на инжектиране, най-вече около очите при пациенти, които са приемали аспирин или други разреждащи кръвта препарати.
Поставяне на местна упойка на мястото на убождане /крем EMLА/, намалява усещането и вероятността за формиране на синини.
Преди процедурата за корекция на мимически бръчки се извършва консултация с фотодокументация.
Контролен преглед 14 дни след процедурата.
Прекалено потене (хиперхидроза) под мишниците
Прекаленото потене (хиперхидроза) може да бъде сериозен проблем както по отношение на социалната сфера, така и в професионален план, което води до сложен емоционален стрес. Поставен в проблемните зони на кожата, ботоксът блокира нервните влакна, които стимулират потните жлези, като блокира производството на пот. Процедурата е сходна с описаната по-горе. Ефектът настъпва между 3-7 дни след инжектирането и трае между 8-12 месеца.
Тъй като не се инжектира дълбоко, не съществува риск от сериозни мускулни увреждания.
Услуги
- Дерматологични прегледи
- Изследване и лечение на гъбични заболявания
- IPL фотоепилация
- IPL фотоподмладяване
- Третиране на петна – IPL и СО2 лазер
- Фото и лазерно третиране на съдове
- Лазерен пилинг – СО2 лазер
- Ботокс
- Филъри (попълване на бръчки и устни)
- Мезотерапия
- Мезоконци
- Радиофреквенция /RF/
- Химичен пилинг
- Дермаролер
- Дерматоскопия
- Лазерно лечение на гъбички по ноктите
- Дерматохирургия
- Хирургични консултации
- Дермапен